تبلیغات
بندگی خدا - اوصاف امیرالمومنین(ع) از زبان مسیحیان
یک عمر با تمام وجود گناه کردیم..نه عذابمان کرد و نه گناهانمان را فاش! اگر بندگی اش را بکنیم، با ما چه می کند.!؟

اوصاف امیرالمومنین(ع) از زبان مسیحیان

شنبه 11 دی 1389 08:18 ق.ظ

نویسنده : ادواردو آنی یلی

قال رسول الله :

* یاعلـــی! لایعرفک ، إلاّ الله و أنـــا *


 
از شدت عشق ‌او علوی ‌به شمار می‌آیم!

  امیرمومنان علی(ع) از جمله شخصیت هایی است كه تنها دوستان و شیعیان او زبان به تعریف و ستایش اوصافش نگشوده اند و می توان حضرتش را یك چهره بین المللی خواند.


*بولس سلامه (حقوقدان و شاعر و نویسنده ی صاحب نام و صاحب "ملحة الغدیر" و مقتل امام حسین"):

حق چنان در منِ مسیحی رعشه افكند كه از شدت عشق او علوی به شمار می آیم. اگر چه علی پیامبر نبود، اخلاق نبوت داشت. ای آسمان شاهد باش و ای زمین اقرار كن كه من علی را دوست دارم. می گویید كه شیعیان كسانی هستند كه هواداران علی هستند؛ زیرا در درون هر انسان با انصافی یك روح شیعی وجود دارد.

لا تقل شیعه هواةعلیٍ/انّ فی كل منصف ٍ شیعیا... "كتاب (قلائد الانشاد)،ص 122"
 
*نصری سهلب (نویسنده و متفكر و صاحب آثار متعدد از جمله سه گانه ی: "فی خطی المسیح"، "فی خطی محمد" و "فی خطی علی"):

علی از آن انسان هایی است كه تقدیرشان بوده بمیرند تا به مرگشان ملت ها و امت هایی زنده شوند و دشمنان علی از كسانی هستند كه زندگی را بر مردن ترجیح دادند و به زنده بودنشان هر عزت و بزرگواری را به خاك سپردند. یاد او بیش از آنكه یاد قهرمان شهیدی جاودان نزد خداوند باشد، یادآور حیله گرانی است كه با نیرنگ خویش در آتش جهنم جاودانه شدند.

و هنگامی كه این امت به یاد علی گریه می كند در واقع بر خویش می گرید زیرا به خاطر می آورد كه از سوی فرزندان خودش تیرها بر علی و اهل بیتش پرتاب شده و شمشیرها بر آمده و به یاد می آورد كسانی كه خود را امیران مؤمنان و جانشینان پیامبر و وارثان رسول خدا می دانستند  آن خون پاك را حلال كردند و بر پیر و جوان و زن و مرد اهل بیت نارو زدند.

كتاب "فی خطی محمد و...."،ص 365      
 
*سعید عقل (شاعر و ادیب بر جسته ی معاصر عرب  و مشهورترین شاعر معاصر لبنانی):
 
سخن گفتن از خدای سخن دشوار است، هراسناكم !

لیكن من شمشیرم كه در كارزار فرو نمی ماند. علی را از وقتی دوست دارم كه خود را دوست داشته ام. او كه با دو زبان سخن می گوید، گفتار جوشان و دلنشین و تیغ تیز و برنده.

چگونه تیغ ابن ملجم توانست این یار شمشیر را از پای در آورد؟ ای عشق! گریه كن و مرا به گریه آور.

مردمان را تصور می كنم كه روز غدیر از آسمان بانگ "بلّغ"بر ایشان فرود می آید و پیامبر می گوید :"هركس من مولای او هستم ،علی مولای او خواهد بود." و پس از آنان امامان پی در پی آمده اند تا محل نزول خدا باشند و امروز در هر كوی و برزن خانه ای و مقامی و زیارتگاهی به نام آنان است، كسانی كه نمی توان نامشان را از كتاب واقع زدود و هر كس كه دیگر اهل بیت را دوست نداشته باشد نمی توان قدرت شمشیر علی و قوت زبان كوثرگون و با شكوهش را نادیده بگیرد، كلام و كلماتی كه چون در كتاب ها ذكر شود كتاب ها به خود می لرزند.

دیوان "كما الأعمدة"،ص 68
 
*یك كشیش  مسیحی: من ده ها بار!  تو، شیخ مسلمان چند بار "نهج البلاغه "را خوانده ای؟

*جوزف هاشم (وزیر سابق و اقتصاد دان و ادیب بر جسته):

من از دوران تحصیل تاكنون بیش از هزار بار قرآن را تلاوت كرده ام و از كودكی و نوجوانی شیفته ی امام علی بوده ام و نهج البلاغه را بارها باز خوانده ام، هنوز پس از سالهای مطالعه و جست وجوی مداوم نمی توانم ادعا كنم كه تمام ابعاد این شخصیت عظیم را دریافته ام. نهج البلاغه اقیانوسی است كه هر بار فكر می كنی به عمقش رسیده ای اما باز وقتی دوباره به سراغش می روی چیزهای تازه ای كشف می كنی. هر كه با شخصیت امام علی آشنا شود مجذوبش شد از او متأثر شد در پی اش می رود و هر كه نهج البلاغه را بخواند شیفته ی علی میشود و هر كه شیفته اش شد دوستش می دارد و هر كه دوستش می دارد و هر كه دوستش داشت به او نزدیك می شود و هر كه به او نزدیك شد او را می یابد.

كتاب "علویات "،ص 11
 
*جرج جُرداق (شاعر و نویسنده ی معروف و صاحب كتاب مشهور "امام علی ،صدای عدالت انسانی"):
 
در میان تاریخ بسیار اندك هستند كسانی كه چون علی در عقل تو بذر ایمان به كرامت انسان را بكارند و در جان تو ریشه ی حق مقدس حیات را بدوانند و با حكمت هایی چنین جانت را سرشار كنند  كه :"هر كه دو روزش یكسان  بود زیانكار است و كودكانتان را به اخلاق خود مجبور نكنید چرا كه آنان فرزند روزگار خویشند،و...
بسیار اندكند كسانی كه همه ی این حقایق را در عمل پیاده كنند و برایش نظام و قانون بسازند."

"كتاب (امام علی صوت العدالة الانسانیة)،جلد اول (ص 15)"
 
*رشاد سلامة(حقوقدان و فعال سیاسی):

هیچ چیز از ارزشهای بزرگ و انسانی نیست مگر آنكه مورد اهتمام فكر و اندیشه ی امام علی(ع) و موضوع تعالیم او بوده است و بر این اساس بر آشكار كردن ارزش حق و عدالت و آزادی و وفاداری و راستی و دانش اصرار می ورزیده است.

این ها ارزش های گران بهایی هستند كه همچنان مورد سؤال و نیاز جوامع بشری و راهنمای اصلاح گرانند و شاید بتوان در این زمینه به یكی از بزرگترین مشكلات بشر كه همچنان ذهن و زبان دانشمندان را به خود مشغول داشته اشاره كرد و آن عدالت اجتماعی و توزیع درآمد و ثروت است و برخی از دیدگاه هایی كه در این زمینه مطرح شده باعث به وجود آمدن نظام هایی حزبی و حكومتی و جریان های حزبی اعتقادی گردیده است.

امام علی(ع) در این زمینه قاعده ای را مطرح می كند كه اگر اجرا شود بسیاری از مشكلات نیازمندان و فقرا مطرح و برطرف می شود و حقوق الهی آنان از درآمد زیاده خواران به آنان می رسد. امام علی می گوید :"خداوند روزی فقیران را در دارایی ثروتمندان قرار داده و هیچ فقیری گرسنه نمی ماند مگر به آنچه شخصی بی نیاز از آن بهره مند شده است  و خداوند روزی از آنان درباره اش خواهد پرسید.


p-saheb.blogfa.com
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -